Zmarł podpułkownik Ludwik Misiek

28/12/2018

We wtorek 25 grudnia zmarł podpułkownik Ludwik Misiek, żołnierz Armii Krajowej, pilot szybowcowy i inżynier. Trzykrotny rekordzista Polski w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej dowódca jednej z drużyn plutonu Kedywu.
Ludwik Misiek urodził się 12 sierpnia 1926 r. w Pleszewie. Przed wojną ukończył sześć klas szkoły powszechnej i złożył egzamin do gimnazjum w Pleszewie. We wrześniu 1939 r. wywieziony wraz z rodziną do Lwowa. Po powrocie do Wielkopolski rozpoczął działalność konspiracyjną w placówce wywiadowczej "Aluminium". W 1942 r. został zaprzysiężony do Armii Krajowej otrzymując pseudonim "Robert". Jego zadanie polegało na przerzucaniu tajnych map i meldunków. Poza tym odbierał brytyjskie zrzuty a w 1945 r. brał udział w wyzwalaniu Ostrowa Wielkopolskiego.
Po wojnie rozpoczął karierę sportową. Latając szybowcami trzykrotnie pobił rekord Polski, a w 1959 także rekord świata. Dopiero w wieku 80 lat zrezygnował ze współzawodnictwa sportowego.
Pracując jako inżynier był autorem projektów licznych mostów i wiaduktów. Jako człowiek związany z Poznaniem brał również udział w projektowaniu dzielnic Winogrady i Piątkowo. Był współautorem hoteli Polonez i Poznań, a także wielu ośrodków sportowych w Wielkopolsce. W latach 1977-1980 pracował jako urbanista w Libii, w miejscowości Sabha. Po przejściu na emeryturę współtworzył organizację kombatancką Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Podpułkownik do ostatnich dni był bardzo aktywny. Młodzież z szamotulskiego koła WSPAK miała z nim okazję spotkać się po raz ostatni 27 września 2018 r. podczas obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ludwik Misiek kilkukrotnie bywał w Szamotułach na spotkaniach z młodzieżą WSPAK. Pogrzeb podpułkownika odbędzie się 4 stycznia o 11.10 w Poznaniu na cmentarzu junikowskim.